Nezávazná poptávka0
Zatím se vám nelíbí žádný mobilní dům

Momentálně nemáte v košíku vložen žádný mobilní dům, na který byste se chtěli informovat.

Články o domech

Bydlení v mobilním domu

Nejsnadnější a také nejlevnější bydlení nabízí mobilní domy. Snadnost spočívá v tom, že si jej vyberete z již hotových, plně zařízených typů a poté se vámi vybraný dům se... celý článek

Vytápění mobilního domu

Mobilní domy se vyrábějí ve dvou základních provedeních dle jejich užívání, a to pro sezonní a celoroční bydlení. Tato provedení se od sebe liší jednak ve velikosti, tak ... celý článek

Kontakt na nás

Obecné kontakty

Pište na email
pro@mobilnidomypro.cz
Telefonický kontakt kdykoliv
+420 731 896 882

Otevírací doba
Pondělí - Sobota: 10.00 - 17.00

Adresa
Pražská 92, Neratovice (u Prahy)

Jak se k nám dostanete?

výpis článku: Vytápění mobilního domu

Mobilní domy se vyrábějí ve dvou základních provedeních dle jejich užívání, a to pro sezonní a celoroční bydlení. Tato provedení se od sebe liší jednak ve velikosti, tak i ve způsobu vytápění. Velikost celoročních domů začíná kolem 40 m2, maximálně však 48 m2. Jejich šíře je 3,7 m, v ojedinělých případech 4 m. Domy menší než 40 m2 jsou výjimkou. Sezonní provedení má většinou šířku 3 m a délka začíná kolem 7,5 m. Najdou se zde však i velké domy, kolem 40 – 45 m2. Mnozí se domnívají, že rozdíl mezi sezonními a celoročními domy je v zateplení (správně izolaci). Není to však pravda. Zateplení stěn je totiž stejné. Pouze zřídkakdy se vyrobí na zakázku mobilní domy s trojnásobnou sílou zateplení. Celoroční domy pak vždy mají i zateplení spodní části podlahy, což u sezonních bývá výjimkou. Důležitým rozdílem jsou pak okna, kde místo jednoduchých u sezonních jsou instalována vícekomorová plastová okna s dvojitými skly. Ty pak daleko lépe izolují hlavně v zimních měsících. Tím nejpodstatnějším rozdílem je pak vytápění.
U celoročních domů to v naprosté většině případů bývá vytápění přes dvouokruhový plynový kotel (uzpůsobený na Propan - Butan ), kde se teplo přenáší prostřednictvím radiátorů do všech místností.
Spotřeba plynu v nejchladnějších zimních dnech, při teplotách pod – 10°C je však poměrně vysoká a i velké plynové láhve, které jsou nejčastěji používané se musí často měnit (až jednou týdně). Pro usnadnění bydlení se dá stávající plynový kotel nahradit kotlem elektrickým. Ten se dá napojit na stávající radiátory. Není však dvouokruhový jako plynové kotle, a tak je třeba jej doplnit o bojler na ohřev teplé vody pro vodovodní okruh. Obě tato zařízení (kotel i bojler) se společně vejdou do prostoru stávajícího kotle, a není tak potřeba dalších úprav prostoru.

Dalším způsobem vytápění jsou pak různé typy elektrických přímotopů. I ty pak dokážou spolehlivě vytopit celý prostor domu. Ojediněle se dá narazit na tzv. plynové klimatizační jednotky, které jsou již z výroby osazeny do mobilního domu. Ty mají dům v létě ochlazovat a v zimě vytápět. Zkušenosti však ukazují, že tyto jednotky nedokážou dostatečně zajistit vytápění již při venkovních teplotách pod -5°C. Dosáhnout pak vnitřní teploty přes  20°C je obtížné a je proto nutné si pomoci přídavnými elektrickými přímotopy.
Co se týče klimatizačních jednotek, ty jsou velmi vhodné při horkých letních dnech. Jejich ceny za poslední roky výrazně klesají a za příznivé ceny se dají pořídit i výkonné modely, které mají rozvod do více místností.
Správně jsou klimatizační jednotky označovány jako teplená čerpadla. Ty pak mají jak funkci ochlazování v létě, tak i topení v zimě. Jednotlivé typy se pak liší schopností topit i při nízké venkovní teplotě. Ty obyčejné, nejlevnější do cca 0°C, ty výkonné i pod -20°C.
Ve všech domech jsou sice umístěna krbová kamna, ta však nemají za úkol přímo vytápět celý prostor. Jejich role je spíše okrasná. Ano, dokážou sice pomoci za chladných večerů, u menších domů dokonce dokážou i přijatelně vytopit celý prostor i v období končícího jara nebo počátkem podzimu, ne však během zimních měsíců. Tato krbová kamna jsou převážně plynová (na Propan - Butan), někdy taky elektrická.
Tato kamna však nabízí možnost vyžít prostor, ve kterém jsou umístěna a tento osadit krbovou vložkou na dřevo, popř. při větším zásahu zde instalovat jiná kamna na tuhá paliva. Při těchto změnách je vždy třeba myslet na to, že mobilní domy jsou vyrobeny z hořlavých materiálů a proto je nutné dbát ve zvýšené míře na řádnou ochranu před žárem, působím z těchto kamen na konstrukci domu.
Při doplnění sezonního domu o vytápění, se pak tyto dají plnohodnotně obývat celoročně. Podrobné informace o různých možnostech vytápění mobilního domu, o jejich přednostech a úskalích, o nákladech na provoz, jakož i o dalších zkušenostech s jejích užíváním, vám jistě poskytnou prověření prodejci.